Football.ua

Шевелюхін: "У протистоянні із Рухом перевагу віддаю Металісту, але головне — не допустити недооцінки"

Напередодні матчу Ліги Європи між польським Рухом та Металістом ми попросили найдосвідченішого українського легіонера Екстракляси розповісти про майбутнього суперника харків’ян.
21 August 2014, 07:16
Ліга Європи

Вихованець київського Динамо Олександр Шевелюхін, відомий за виступами за Кривбас, Ворсклу, Закарпаття, Іллічівець, ФК Львів, Волинь та ФК Севастополь, уже четвертий сезон грає у польській Екстраклясі. Зі своєю командую – Ґурніком із Забже – він неодноразово протистояв найближчому супернику Металіста у Лізі Європи – хожувському Руху. Ми попросили найдосвідченішого наразі українського легіонера Польщі розповісти про цю польську команду, а також поділитися думками стосовно протистояння Руху і Металіста на єврокубковій арені.

– Олександре, якою була ваша реакція, коли Металісту жереб визначив у суперники польський Рух? Вважаєте, харків’яни можуть дихати вільніше, чи навпаки – суперник складний, із «родзинкою»?

– Мені здається, що тут більше пощастило Металісту. Не скажу, що Рух – такий вже й легкий суперник, але якщо харків’яни зіграють у свою силу – мені здається, у них шанси будуть значно вищі. Звісно, я чув про певні проблеми навколо клубу і достеменно не знаю, у якій формі він входить у сезон, але те, що жереб більш зручний саме українцям – це факт.

– У Польщі знають про проблеми футбольного й нефутбольного характеру, які останнім часом виникли у нашого клубу?

– Не думаю. Звісно, вони збирали інформацію, але більше – ігрового характеру. Все одно польська преса відзначає, що цей клуб значно вищий за класом і фінансовим станом, ніж його хожувський суперник. Всі добре пам’ятають, як сильно харків’яни виступали в єврокубках упродовж останнього десятиліття. Більшості польських клубів таке не до снаги…

– Пропоную перейти безпосередньо до Руху. Чим пояснити невдалий старт хожувців у новому сезоні? Зі сторони здається, що для цього немає особливих підстав, адже Рух зберіг своїх лідерів – Старжинського, Ставарчика, Кусвіка…

– Мені важко однозначно відповісти на це питання. Минулого сезону вони також невдало стартували, але потім у них змінився тренер, і у підсумку під керівництвом словака Коціана хожувці взяли бронзові медалі. При цьому не можна сказати, що щось особливо змінилося у їхній грі – навіть самі в клубі вони були здивовані, що змінили не так багато, а прогрес пішов і є результат.

Зараз дійсно вони стартували посередньо – лише 4 очки у 5 матчах, і тільки 13 місце серед 16 учасників. Можливо, просто важко входять у сезон після зборів, або ж дається взнаки те, що не так давно у них була заборона на трансфери й певні борги за зарплатою. Нині, судячи зі всього, це позаду, адже до них із Відзева прибув латвійський форвард Вишняковс – високий такий, незручний для суперників. Щоправда, не можу сказати, чи вони встигнуть його дозаявити на єврокубки – вірогідно, що й ні, важко сказати. Знаю, що він прибув на медичні тести, і якщо клуби домовляться – Рух «висмикне» його із першої ліги, куди Відзев вилетів із Екстракляси.  

– Минулого сезону ваша команда грала із Рухом. Що то були за матчі, і яка гра притаманна хожувцям?

– Восени ми програли їм з мінімальним рахунком, а от навесні виграли – 2:0 (у нас тоді уже очолив команду Варжиха). Можу сказати, що матчі між нашим Ґурніком та Рухом – це велике «шльонське дербі», яке для місцевих означає не менше, ніж для українців протистояння Динамо – Шахтар. До слова, коли мені доводилося грати проти хожувців, наша команда ніколи не поступалася Руху.

Коли я прибув до Польщі у першій половині 2012 року, хожувці якраз приємно дивували усю Польщу. Вони набрали хід і на фініші випередили Легію, завоювавши срібні медалі. Тоді я ще цьому дивувався, нині ж, коли трохи більше знаю польський футбол, уже менше дивуюся таким сенсаційним результатам. Екстракляса – турнір, який важко прогнозувати. Приміром, Рух – бронзовий призер за результатами минулого сезону, але зараз у нижній частині турнірної таблиці. А моя команда, Ґурнік, навпаки – лідирує після п’яти турів, хоча ми й втратили двох гравців із числа лідерів. Усі думали, що ми будемо на колінах, а тут раз – і Забже на першому місці! Чемпіонат Польщі дуже рівний – тут немає фаворитів, немає суддівських симпатій. Далася взнаки політика очищення місцевого футболу – тут біля 500 нечистих на руку чиновників, президентів, футболістів посадили у в’язницю.

– Влітку Рух втратив кількох гравців, у тому числі – й донедавна основного голкіпера Бухалика, котрий перебрався до Вісли. Втрати хожувців великі? Вони можуть бути причиною стартових невдач?

– Не думаю. Загалом, у них пішли не основні футболісти, і я не думаю, що з точки зору кадрів Рух особливо втратив.

– Хто головні зірки нинішнього Руху?

– Напівоборонець Старжинський – він минулого сезону відзначився 10 голами, дуже добре виконує стандартні положення (і кутові, і штрафні, і всі вільні удари – нерідко це допомагає забивати). Доволі технічний півзахисник Зєнчук. Центральний захисник Ставарчик, який добре грає головою, і буває, що дуже небезпечно загрожує чужим воротам зі стандартних положень. Форвард Кусвік минулого сезону багато забивав. Рух вирізняється спокійною грою в обороні – позаду вони стараються діяти якомога безпечніше, а попереду ставлять на контратаки, стараючись скористатися помилками суперників. Команда намагається виграти боротьбу у центрі поля. Також непогано працюють у них фланги. З особистостей мало хто виділяється – вони сильні командними діями.

– Чи великий внесок у нинішню гру команди словацького наставника Коціана?

– У польській лізі він був визнаний найкращим за підсумками минулого чемпіонату. Ті, хто працює у цій команді, кажуть, що йому вдалося гармонізувати тренувальний процес, налагодити психологічний стан гравців. Завдяки його приходу все в команді змінилося на краще. Тому йому довіряють, керівництво добре з ним спілкується, та й футболісти, передовсім, прийняли його з відкритою душею. Гадаю, коли гравці довіряють тренеру, і він їм симпатичний – тоді й команда може битися під його керівництвом, надалі прогресувати.

– Клуб Рух за фінансами входить у чільну п’ятірку в Польщі?

– На даний момент – мені здається, що ні. У них недавно були фінансові проблеми.

– З чим пов’язано те, що вони будуть приймати Металіст у Гливіці, а не на рідному стадіоні?

– Наскільки я знаю, вони не отримали дозвіл на проведення матчів на своєму стадіоні, тому будуть грати на маленькому компактному стадіоні клубу П’яст. Від Хожува це недалеко – якщо їхати з Хожува, то це десь за кілометрів 20, треба проїхати містечко Руда-Шльонська, потім Забже – і одразу Гливіце.

– На вболівальницькій підтримці це позначиться?

– Думаю, так. Своє місто – є своє місто. Не думаю, що всі поїдуть до Гливіця, тим більше, наскільки я чув, на цьому матчі може знаходитися тільки 900 їхніх вболівальників.

– Напередодні матчу Руху та Металіста багато прогнозів: пригадують, як важко свого часу Дніпру гралося із Лехом. Як думаєте, нам чекати складної гри, чи сили нерівні?

– Я віддав би перевагу, скоріше за все, Металісту, але чуже поле вирівнює шанси. Важко спрогнозувати, у якій формі знаходяться суперники, як складеться гра, наскільки буде щільна боротьба. Якщо не буде ніякої недооцінки і харків’яни зіграють у свою силу, то в Польщі вони повинні зіграти, як мінімум, внічию, а вдома досягти загальної перемоги. Загалом-то польські клуби не дуже успішні у єврокубках останнім часом – це Легія у матчах із Селтиком приємно здивувала. З мене прогнозист не дуже хороший – тому назвати рахунок не ризикну. Напередодні матчів віддаю перевагу Металісту, а як уже вийде – гра покаже.

Артур Валерко, Football.ua

Довідка оглядача Football.ua

Олександр Шевелюхін народився 27 серпня 1982 року в Козині (Обухівський район Київської області). Центральний захисник. Зріст – 192 см, вага – 84 кг. Вихованець київського Динамо. В 1998-02 рр. грав за Динамо-3 у другій лізі (68 матчів) і Динамо-2 в першій (40 матчів). Далі виступав за київський ЦСКА (2002/03, перша ліга – 15 матчів), криворізький Кривбас (2003-04, вища ліга – 13 матчів; 2005-07, ВЛ – 32 матчі, 2 голи), полтавську Ворсклу (2004, вища ліга – 11 матчів), ужгородське Закарпаття (2004, вища ліга – 8 матчів, 2 голи), маріупольський Іллічівець (2007/08, перша ліга – 27 матчів, 3 голи), ФК Львів (2008, вища ліга – 10 матчів), луцьку Волинь (2009, перша ліга – 7 матчів, 1 гол), ФК Севастополь (2010, 2011, перша ліга – 33 матчі; 2010/11, прем'єр-ліга – 22 матчі). У Кубку України відіграв 19 матчів. Під час зимового антракту сезону 2011/12 змінив Севастополь на польський Гурнік (Забже). З того часу зіграв у Екстраклясі 55 матчів і відзначився 2 голами (ще 4 матчі провів у Кубку Польщі).